Kalemin Ucundakiler Projesi

Kalemin Ucundakiler Projesi

Türkiye'de gençler arasında yazma becerisinin istenen düzeyde olmaması, gençler arasında yazma alışkanlıklarının yetersizliği, edebi türlerle yeteri kadar ilgilenmemesi, duygu ve düşüncelerini ifade etme güçlükleri, yazılı eserler ortaya çıkartma konusunda destek bulamamaları sebebiyle 2017 -2018 Eğitim öğretim yılında Eğitimin Niteliğini Artırma Projesi kapsamında (ENAP) ?Kalemin Ucundakiler Projesi? başlatıldı.

Projemizin amacı, Eskişehir ilindeki liseli gençleri, yazma atölyesi aracılığıyla yazmaya teşvik ederek yazma becerilerini geliştirmektir. Gençlerimizin kendilerini daha iyi ifade edebilme becerilerini geliştirmelerini amaçlamaktayız.

Projemize 18 lisemizde, 18 Öğretmen ve 180 öğrenci katıldı. Yazma Atölyelerine rehberlik edecek Türk Dili ve Edebiyatı 18 öğretmenimiz ?Yaratıcı Yazarlık Eğitimi? aldılar. Projede yer alan okullarda yazma atölyesi aracılığıyla 180 öğrencimiz kısa öykü yazma çalışmaları yaptılar.

Projenin sonunda öğrencilerimizin eserleri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından kitaplaştırılarak yayına hazırlandı. ?Kalemin Ucundaki Öyküler? kitabı yayınlandı. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yayıncı Sertifikası alarak yayıncı kuruluş haline getirilmiştir. 176 Sayfalık kitabımızın 3000 Adet 1. Baskısında 43 tane öğrencimizin eseri yer almaktadır. Ayrıca Kısa öykü Yarışması ile İlk 5 dereceye giren ve Jüri Özel ödülü dahil olmak üzere toplam 8 öğrencimiz ödüllendirildi.

Bu yılda projemiz genişleyerek devam etmektedir. Bu yıl projemize 36 lisemiz 360 öğrenci ve 36 öğretmenimiz yer almaktadır. Projede yer alan okullarda yazma atölyesi aracılığıyla 360 öğrencimiz kısa öykü yazma çalışmaları yapacaklar. Ayrıca geçen yıl ?Yaratıcı Yazarlık Eğitimi? almayan öğretmenlerimize de Hizmet içi kapsamında bu eğitimi alacaklardır. Projemiz ile yeni bir öykü kitabı daha yayın dünyasına katmayı hedeflemekteyiz.

Back to Top